LED - artykuły (serwis archiwalny)

Odkrywcy zjawisk tak różnych, jak molekularne mechanizmy odczuwania bólu, organiczne diody elektroluminescencyjne używane w komórkach i nowy stan kwantowy materii to tylko niektórzy kandydaci do nagrody Nobla spośród przedstawionych przez Thomson Reuters. Prognozy przygotował dział Intellectual Property and Science agencji Thomson Reuters (w ostatnich latach kandydatów typował ekspert tej agencji David Pendlebury). Od roku 2002 Thomson Reuters przedstawił trafnie 35 laureatów nagrody Nobla (dziewięciu zdobyło nagrody w roku, w którym zostali wytypowani; szesnastu doceniono w ciągu kolejnych dwóch lat).
Diody LED w lodówce emitujące ultrafiolet mogą przedłużyć czas przechowywania produktów a nawet poprawić ich wartości odżywcze:)
Konstruując podobne struktury do tych, które występują w emitujących światło narządach świetlików można zwiększyć wydajność diod LED nawet o 55 proc.
Holendrzy skonstruowali żarówki LED zmieniające wyświetlane kolory. Urządzenie stosujące ten wynalazek pomaga w koncentracji, odpoczynku, a być może ułatwi nawet leczenie z bezsenności.
Naukowcy na zlecenie firmy technologicznej Nth Degree Technologies uzyskali nowy typ źródeł światła tworząc na waflach z azotku galu, stosowanych masowo przy wyrobie półprzewodników, miliony mikrodiod LED. Na waflu wielkości 0,225 cm pomieściło się ich aż 8 milionów!
Budynek Public Utilities Commission w San Francisco został ukończony i stał się najbardziej energooszczędnym budynkiem na świecie. 13 piętrowy gmach ma 25,8 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Roczne zużycie energii wynosi 2,8 mln kWh, jednak sam dom wytwarza 7 proc. zużywanej energii. Na ścianach zainstalowane są ogniwa słoneczne, zaś na dachu działają generatory wiatrowe o pionowych turbinach (VTEW).
Sto lat temu, 9 listopada 1911 r., francuski fizyk i wynalazca złożył wniosek o udzielenie patentu na pierwszy neon reklamowy. Dziś bez jego wynalazku trudno wyobrazić sobie miasta nocą. Neon to nic innego, jak wymyślnie ukształtowana szklana rurka zawierająca elektrodę i wypełniona szlachetnym gazem.
ActiveJet wprowadziło nowe produkty - lampy LED SMD. Ich jasność świecenia, w zależności od modelu, wynosi od 10W do nawet 30W. Dzięki temu można je wykorzystywać do oświetlania kuchni, łazienek czy korytarzy w akademikach.
Naukowcy z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii w Śremie, jednostki Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stworzyli nową polimerową diodę elektroluminescencyjną (LED), która jako pierwsza na świecie generuje światło w oparciu o nieliniowe efekty optyczne (wymuszony efekt Ramana, SRS).
Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory wraz z współpracownikami z Vanderbilt University w USA stworzyli nanodiodę, której elektroluminescencyjnie generowane światło jest niemal idealną kopią światła słonecznego, jakie dociera na powierzchnię Ziemi w godzinach południowych.
Światło emitowane przez czerwone diody LED pomaga w wygładzaniu skóry, wpływając na oddziaływanie pomiędzy zawartymi w niej białkami i wodą - poinformował "New Scientist".
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności