Dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda LED, to dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Jest ona zaliczana do czwartej, najnowocześniejszej stosowanej już w życiu codziennym, generacji źródeł światła - po płomieniu, lampach żarowych i lampach wyładowczych.
Działanie diody elektroluminescencyjnej (LED) opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku (rekombinacja promienista). Zjawisko to zachodzi w półprzewodnikach wówczas, gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudo-pęd. Jest to tzw. przejście proste. Podczas tego przejścia energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego.
Teoretyczna konstrukcja diody LED jest dosyć prosta. Składa się ona z materiału półprzewodnikowego typu n, obszaru aktywnego (złącza p-n), warstwy półprzewodnika typu p oraz dwóch styków podłączonych do elektrody dodatniej materiału typu p i elektrody ujemnej materiału typu n.
Jednak wykonanie diody LED wiąże się w rzeczywistości z wykorzystaniem bardzo zaawansowanych technologii. Dlatego też diody LED często nazywane są źródłami światła czwartej generacji (3 wcześniejsze to ogień, lampy żarowe i lampy wyładowcze) lub źródłami światła XXI wieku.
Dynamika rozwoju diod LED jest bardzo wysoka. Prace w laboratoriach skierowane na poszukiwanie produktów oszczędzających energię elektryczną pozwalają sądzić, że w najbliższych latach w zostanie osiągnięty znaczny postęp. W ubiegłych latach źródła LED nadawały się głównie do oświetlenia dekoracyjnego i akcentującego. W chwili obecnej na rynku pojawiają się już konstrukcje pozwalające na stosowanie tych źródeł również do oświetlenia głównego. Nie do przecenienia są zalety tych źródeł światła takie jak bardzo wysoka żywotność, wysoki współczynnik oddawania barw czy wysoka skuteczność świetlna.
Zastosowanie (informacja na stronie activejet.pl):