Świetliki pomagaja zwiększyć wydajność diod LED

Konstruując podobne struktury do tych, które występują w emitujących światło narządach świetlików można zwiększyć wydajność diod LED nawet o 55 proc.

Naukowcy belgijscy, francuscy i kanadyjscy przestudiowali wewnętrzną strukturę narządów na brzuchach świetlików z rodzaju Photuris, które są powszechnie spotykane w Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. Owady te używają sygnałów świetlnych do wabienia partnera.  Rozwiązania te można wykorzystać do zwiększenia wydajności diod LED:)

Świetliki wykorzystują światło emitowane dzięki reakcjom chemicznym przez wyspecjalizowane komórki - fotocyty. Światło musi przejść przez chitynowy pancerzyk owada – jego część ulega wówczas odbiciu. Jednak specjalna struktura powierzchni pancerzyka (przypominające dach fabryki lub zęby piły powtarzające się co 10 mikrometrów występy o wysokości 3 mikrometrów) pozwala znacznie zmniejszyć straty, co zwiększa szanse na zabłyśnięcie w oczach płci przeciwnej.

Naśladując świetliki, naukowcy uzyskali powłokę z występami o wysokości 5 mikrometrów, którą da się zastosować w wytwarzanych przemysłowo diodach LED. Jej użycie zwiększa wydajność nawet o 55 proc, co pozwala oszczędzać energię. Możliwe, że badanie innych gatunków świetlików powoli znaleźć kolejne użyteczne rozwiązania.

Diody LED osiągnęły już wysoki poziom zaawansowania. Coraz częściej zastępują w domach żarówki i świetlówki, pojawiły się w światłach samochodowych, a niektóre latarki zasilane jedną paluszkową baterią AA mogą świecić mocniej niż 25-watowy halogen (co prawda niezbyt długo). Nadal jednak nie dorównują świetlikom, w których przypadku reakcja chemiczna ma niemal 100-procentową wydajność – dzięki czemu owady te się nie przegrzewają. Natomiast chłodzenie diod LED bardzo dużej mocy może niekiedy sprawiać problemy.


data ostatniej modyfikacji: 2013-10-19 21:12:45
 
Polityka Prywatności